Nadcházející Koncerty

Once

Kitee Monttu

Pizza na stole šíleně táhne po česneku. Naštěstí dneska pach piva nedělá ten pach ještě silnějším. Marcova chřipka a bakterie potřebovali něco silnějšího… Během hodiny jsme nacvičili tři nové písně a musím říct, že znějí skvěle. Cítím pozitivní energii a všichni se teď chcem naučit nové písně. Bylo dobré dát si pauzu od koncertování, mít chvilku na to, abychom “sklidili ze stolu” než půjdeme do studia. Nové písně se stále mění a naučit se je není vždy tak jednoduché, ale udělali jsme nejméně dvě písně, které znění přesně podle našich představ – je to nářez! Ještě jsem nezpívala žádné vokály. To nastane během pár týdnů. Nejméně jednou písní se vrátíme ke stylu alba Oceanborn a myslím, že to je dobře. Spousty hodin, spousty nových písní a my si dem dát saunu. První podzimní mrazíky způsobují mrznutí prstů a to není dobré pro muzikanty hrající heavy!

Tarja

Ahoj z mokrého a větrného města Kitee! Máme za sebou čtyři dny intenzivního zkoušení, takže pohoda. Osm písní je docela připravených pro nahrání na demo. Každý byl novým materiálem opravdu nadšený. Byly přidány nějaké nové aranže a vychytávky a písně znějí mnohem lépe. Jak Tarja už napsala, měl jsem chřipku a česnek byl konzumován ve velkém množství. To co se stalo v pátek nebylo nic příjemného. Dali jsme si něco k pití a noc jsem strávil v Terovo obývacím pokoji. Kámoš z Tohmajärvi omdlel v kuchyni. Vstal, rozbil květináč, zvracel ve špíně, který byla všude kolem a potom přišel do obýváku v jeho chodidlech obalených v té špíně a začal mi šlapat po tváři. Myslel sem, že ho zabiju. Potom znovu omdlel. Já a Tuomas jsme to tam trochu uklidili. Tuomas byl taky pěkně naštvanej. Naštěstí jsme se zotavili a všechno bylo v pohodě. Zprávy z dalšího týdne vám pravděpodobně podá nějaký další mizera. Do té doby… Zůstaňte čistí!

Marco Hietala

Teď je můj čas, abych odkryl něco z hlubin studia. Takže… Tři dny jsem s Tuomasem a Ernem pracoval na písních a teď už máme více méně deset písní připravených pro nahrání na demíčko. Zítra máme celý den volno, tak necháme naše mozky, aby se zotavily ze záplavy informací než budeme v neděli pokračovat. Práce na písních se jeví jako lehčí, než tomu bylo u alba Century Child, i když jsou písně složitější a mají mnohem více háčků. Může to být tím, že jsou naše schopnosti více vyvinuté nebo že naše standardy rozhodování jsou naprosto špatné. Až album vyjde, můžeš to sám posoudit.

Dnes se mi také vrátila moje klička (snare?), kterou která zůstala ve Švýcarsku (ČTI: Která byla zanechána ve Švýcarsku mým drahým přítelem… =) ) na show v srpnu. Málem jsme museli zaplatit celní poplatek, protože když šel Ewo vyzvednout tu kličku, tak mu nějaký chlápek řekl, že musíme zaplatit, protože klika přišla do EU zvenčí. Naštěstí to Ewo umluvil a nic jsme nemuseli platit. Už jednou jsem musel platit za tenhle kus železa…

Hlavně nic nevzdávat, zachovat humor a nepo*rat se z toho.. =)

Jukka

Zdá se, že základní zkoušení je za námi. Poslední dva dny jsme strávili opětovným probírání písní, dáváním jim finální podobu a teď už se cítíme připravení nahrát demo. Myslím, že by jsme na to potřebovali více času, ale na druhou stranu jsem písněmi už otrávený. Strávil jsem nad nimi sám snad věčnost a ještě nějaký čas s kapelou. Nakonec, je fajn mít něco nahraný. Jako vždy se cítím velice zaujatý novým materiálem, dvě ze všech písní mi dnes znění jako naprostý kraviny a zbytek mi nezpůsobuje mrazení na mých zádech. A nikdo není v tom Kake Randelin – wannabe songu, kromě mě… Haha! Ale takhle to je s každým albem, takže doufám, že se to změní k lepšímu.

Je čas ukončit noc nějakými lyrickými frustracemi. Mějte se.

Tuomas

Zdravim!

Zrovna jsem přijel sem, do Kitee a zamířil rovnou do studia. Během minulého týdne, který jsem strávil na jihu Finska, kluci nahrávali nějaký dema bicích, kláves a basovky. Byl tam zaprďeno a šla tam cítit kocovina, což bylo znamením, že kluci opravdu tvrdě pracovali. Po prvním poslechu mi zněl nahraný materiál zatím dobře… a to má co dočinení s tím, že ještě nebyla nahraná ani jedna nota kytary. Teď mám pár dní abych to napravil. Z vlastních zkušeností vím, že to bude trvat nejméně týden. Moc dlouho jsem neotálel a rovnou jsem začal ladit kytaru, i když je to v rock ‘n rollu přeceňovaná věc. Zůstáváme s Vámi v kontaktu a budeme Vás informovat jako doposud!

Eli AAARRRGGG ROK DIE DIE!!

Emppu Vuorinen

Takže, demo je hotové a zdá se být schváleným a uzavřeným případem… Některé písně jsou již připraveny na nahrání, ale některé nás ještě stále budou stát hodně práce, slz a bezesných nocí než budou moci být vydány. Všechny písně více méně “pracují” ale některé vypadají, jako by jim chyběla ta “věc”, kterou ostatní mají přirozeně… Vytvářet umění musí být obtížné =) Ale nikdy nevzdávej boj!!! Před náhráváním jsem si toho nevšimnul, ale téměř všech dvanáct písní má jiné tempo.

Předpokládalo se, že tento záznam do deníku napíše TeeCee Kinnunen, ale byl tak zaneprázdněný finálním mixováním dema, tak jsem se rozhodl dát sem pár řádků za něj, než dostaneme výsledek pana TeeCee.

Jukka

Zdarec!!!

Zravim z našeho nového studia! Od doby, kdy jsme začali dělat na novém albu Nightwish uběhl měsíc práce a zábavy. Výsledkem demo nahrávek je 12 písní a Tuomas má stále ještě nějaké nové nedodělané.
Všechno šlo tak, jak to bylo naplánováno a každý udělal svůj kus práce skvěle. Nějaké věci jsou tak dobré, že už se dál nebudou upravovat a na albu budou tak, jak jsou teď. Obzvláště vokální party Tarji a Marca jsou tak skvělé, že je snad nemožné, aby takový výkon znovu zopakovali. I přes to je však stále spousta práce, a proto jsme ukončili týdenní pauzu v nahrávání bicích. Vyhovovalo to nám i Karmilovi a Finnvoxu také. Momentálně Jukka s Tuomasem zkoušejí a dávají písním a aranžím jejich konečnou podobu.
Písně jsou zatím nejlepší, jaké kdy Nightwish měli, tak máme veliká očekávání!!! Kluci si to také uvědomují a nadšení mezi námi jde pocítit i cítit…
Tak, demo odvedlo svou práci a zanechalo každého hladového a napjatého dostat to všechno do finální podoby pro aktuální album!!!

Váš, Tero “TeeCee” Kinnunen

P.S. Studio stále nemá jméno, návrh přijímány s radostí!!!

Bubny_Poprvé

Cesta z Joensuu do Helsinek byla utrpením, jako vždy. Ve vlaku můžeš dělat jenom dvě věci… Pít a spát. Neusnuli jsme…

V Helsinkách nás Ewo odvezl do hotelu Helka, kde jsme týden bydleli. V tuto chvíli vypadá zatím všechno skvěle. Zítra začínáme v deset hodin ráno. Nejdřív vynosíme bubny a potom nám Gas (bubeník skupiny HIM) pomůže se zvukem, doufáme. Týden jsme o něm nic neslyšeli, ale on se ukáže… Snad…

Bubny_Podruhé

Zní to skvěle!!! Udělali jsme nějaký čachry machry s bubnovýma sólama. Vložili jsme mnohem víc úsilí, aby jsme získali takový zvuk, jaký jsme přesně chtěli. Gas byl VELKÁ pomoc. Začali jsme se trochu obávat, jestli vůbec přijede. Nakonec se přece jenom ukázal a odvedl perfektní práci. Na zítřek jsme si naplánovali nahrávání dalších tří písní. Daly by se zařadit od stylu Ramsteinů až do Kotiteollisuus (skvělá finská skupina). Mohlo by se to zdát dost matoucí, ale podle mě je to to nejlepší, co můžu v tuto chvíli udělat.

Bubny_Potřetí

Tak, jeden den bubnování je za námi. Hned ráno jsme hledali tajnou zbraň, pomocí které by jsme zvuk dovedli do konečné verze… Diktafon!!! Téměř jsme to vzdali, protože tuto věc nebylo schopno dodat moc obchodů, ale naštěstí jsme zjistili, že se to prodává také v Anttile (supermarket). E. Rytkönen tam sjel a koupil to. Teď už to jenom stačí zapojit dovnitř kopáků. Je to něco, co bych nazval zkomoleninou…

Musel jsem být velice spokojený, protože i když jsme měli nějaké potíže, dosáhli jsme našeho cíle a skvělého zvuku.

Bubny_Počtvrté

Výsledkem dne bylo různé množství špatných i lepších pokusů. Je překvapivě dost těžké udeřit nohou i rukou ve stejný čas… Zvládli jsme tři písně a to znamená, že jsme uprostřed nahrávání.

Není moc příjemné, když zjistíte, že čtyři Hi-Hat činely, které jste si koupili jenom na období nahrávání byly nahrazeny činely, které leželi někde v rohu B-studia (Finnvox) a které byly vyrobeny roku raz dvaa které se dost podobají poklici od hrnce. =) Naštěstí moje nejlepší kámoška malá ThinChina – cymbál se ukázala jako velice hezká a její sekající zvuk bude slyšet ve spoustě písní. Dobrý zjištění je, že ne všechno, co si koupíš je ti na nic.

Bubny_Popáté

Zdá se, že Tero po dvou měsících odposlouchávání a chledání chyb onemocněl. V hlavě měl naprosto vymito a já se teď musím na všechno mnohem více soustředit. Doufám, že to bude zítra lepší. Za dnešek máme hotový tři songy, ale bylo to naprostý utrpení, protože když sme si přehrávali nahrávku po nahrávce, zjistili jsme, že nic není tak, jak by mělo být. DO PRD*LE!!!

Bubny_Pošesté

Trochu lepší než včerejšek a tři písně hotové. Už zbývá jenom jedna píseň, cover-song, která nám zbyla na zítra. Ještě nemůžu říct jaká píseň to bude, ale nahráváme jí pro naše vlastní potěšení. Možná ani nebude na připravovaném albu. Dnes by jsme měli jet do SpineFeastu poslechnout si nějakou heavy music, ale ještě to není jisté. Pokud se začnu cítit zmateněji bude raději lepší, když zůstanu v hotelu. Zmatený a spitý bubeník nebude to pravé ořechové… Nikdo ale nikdy neví, co bude za hodinu, za dvě.

Bubny_Posedmé

První zmařený pokus a to pokus s cover songem. Nevím, jestli důvodem byla kocovina (jo, až pozdě v noci jsme se vraceli ze SpineFeastu) nebo něco jiného. Možná jsem se nesnažil tak, jako předchozí dny a lehce nepřesné hraní nás nijak nevzrušovalo. Teď už jenom zbalit kufry a jede se domů.

Jukka

Dobrý večer z jižního Finska. Vítr dosahuje síly bouře a moře duje společně s padajícím sněhem a deštěm. Jsem vevnitř. Je tady teplo a zářící vánoční stromeček. Naše dvojčata si hrají s autama, která dostala a já mám, při nejmenším, vypasený břicho z toho prázdninového nesmyslného jedení.
Týden před Vánoci jsem odjel do Kitee nahrát moje basové party pro nadcházející album. Bylo to moc hezký setkání. Odpoledne zvuková zkouška a potom tři dny intenzivního hraní a nahrávání. Obvykle jsme si dali odpoledne pauzu na jídlo a na pár kol Wormsíků na PS. Dostával sem takovou nakládačku, že si to teď vynahradím na vás, milí fanoušci. Basové linky vám přijdou nakopat zadek. Doufám, že oceníte čestnost tohoto řešení. Emppu má hotových už spoustu kytarových sól a z toho, co jsem slyšel, tak má stále skvělou spolupráci mezi jeho mozkem a rukama. Přes svůj robustní trup samozřejmě.

Do nového roku: KAŽDÝ BY SE MĚL PŘISLÍBIT ROCKU!!!!!!

Marco Hietala

K nastávajícímu albu jsme měli tu čest spolupracovat s Pipe Williamem, který dělal orchestrální a sborové aranže. Mr. Williams spolupracoval od 70. let s kapelama jako například Uriah Heep nebo Status Quo a od 60. let jeho kariéra zahrnuje nespočetně mnoho rockových / soulových / filmových projektů. Místo, kde budeme nahrávat, se jmenuje Phoenix Studios v Londýně. Toto studio i s orchestrem (The Academy of St. Martins in the Field) bylo použito i pro nahrání hudby k trilogii Pána Prstenů…

Na novém albu se objeví i jedna finsky zpívaná skladba!

Tuomas / Nightwish

Ve velice klidné a uvolněné atmosféře jsem začala s Terem a Tuomasem nacvičovat vokály. Nejdříve jsem zkoušela zbrusu novou píseň a byla jsem velice mile překvapena, jak nám to šlo, i když to bylo docela chaotické… To by mělo každého varovat! =) Za dva dny jsem prošli celkem osum písní a cílem bylo se dozvědět, jak mezi sebou souvisí melodie, harmonie a texty. Byl dobrý nápad to udělat před tím, než jsme vstoupili do studia Finnvoxu. (Není dobrý jít tam, když nevítě co děláte!) Věřím, že to co jsem slyšela a naučila se to, že z toho Mikko Karmila během nahrávání dostane spoustu šoků. Stále je tu však nějaký nedodělaný materiál a nějaké velice “riskantní” výběry, takže ve studiu bude ještě srandy pytel. Už včera jsem se málem uchechtala k smrti.

Kdybych to měla všechno shrnout, tak bych řekla, že zábavnější než zpívání rockové hudbě je snad jen to, když s ní uspějete. Alespoň občas… ne moc často… spíš tak akorát… vlastně skoro vůbec… zapomeňte na to.

Tarja

Zdarec!

Poslední nahrávání v Kitee skončilo 23. 1. o půlnoci. Pak nastoupil legendární sbor GME aby k chystanému albu nazpíval nějaké sladké a velice melodické vokály. Koukněte, jak moc byly ty vokály sladké – video. (Znova velký dík Tohmajärvimu!!!) Tři písně maj nyní nové sladké vokály 🙂 Po tak úspěšném období jsme měli “ponahrávací” párty v Karhu – bar v Kitee. Nejoblíbenější kombinací v tu noc byla “whisky-banán-cola”!!!

TeeCee

Ahoj všem!

29.–30. ledna jsme odjeli do londýnského studia nahrát orchestrální party, sbor a bicí. Výsledek byl mnohem lepší, než jsem čekal. Hudeníci byli skvělí, hráli perfektně, vášnivě a to bez jakýkoliv nácviků a opakování. To jak skvěle hráli nikdy nepochopím. Pip Williams odvedl skvělou práci. Z celkem 11 písní orchestr zvládl již 9!!! Pokračovat se bude v neděli a potom už bude album připraveno na mixování.

Tarjiny i Marcovy vokály byly hotovy již v první polovině února. Vše probíhalo hladce a oba dva do toho dali vše. Trochu jsme experimentovali s Tarjiným hlasem a výsledek je úžasný. Kromě jedné bonusové skladby, která je ta nejhorší srač*a, jakou jsem kdy složil.

Nyní hraju svoje party klávesy a piana. Mysleli jsme, že bude lepší, aby byly nahrané až po orchestru a vokálech.

Natáčení videa k Nemo je v plném proudu, obal je připraven, nové fotky jsou na cestě, takže jde vše tak, jak má.

Mezi nahráváním jsme si užívali spousty čínského jídla, alkoholu, nočního života v Helsinkách a vzájemných hromadných návštěv. (Po každodenním vstávání vedle Tera mě nějak začalo svrbět tělo.) Také jsem se dozvěděl (v blaženém stavu mysli i těla), co si Marco myslí o coveru, který jsme udělali… V jistém rozsahu s ním musím souhlasit, haha!

Noční přání

Tuomas

X
X