Nadcházející Koncerty

Marco Hietala

Další kapely

Narodil jsem se jako mladší syn a byl jsem pojmenován Marko Tapani Hietala a dokončil jsem tak naši čtyřčlenou rodinu. Mé datum narození je 14. ledna 1966. Prvních 15 let jsem prožil ve městě Tervo, malé savoské město uprostřed Finska s populací okolo 2 500 lidí. Pořád tam mám přátele i rodinu…

Hudba mě zajímala vždycky. Mé první hudební vzpomínky jsou tátovy ukolébavky a jeho akustická kytara. Tátova sbírka nahrávek obsahovala všechny druhy hudby od jazzu, klasiky, irských lidových skladeb přes Beatles, Elvise a neznámé finské folkové metalové kapely. Zpívat jsem začal v 11 letech a na kytaru jsem uměl ve 12. Ve 13 jsem byl ve své první školní kapele “Sabotage” (žádná náhoda, Black Sabbath mě hodně ovlivnili), kde jsem hrál na basovou kytaru a zpíval. Punk rock a metal mě už tenkrát dost braly.

Hnán touhou za hudbou, v 15 letech jsem opustil Tervo a přestěhoval jsem se do 80 tisícového města Kupio, kde jsem tři roky studoval na střední hudební škole hru na kytaru, zpěv a teorii. Dále jsem rok a půl pokračoval na konzervatoři Oulunkylä Pop and Jazz v Helsinkách, odkud jsem ale nakonec odešel, protože Tarot v roce 1986 dostal nahrávací smlouvu a jel na turné – Tarot pro mě byla první profi kapela, kterou založil můj brácha Zac společně s bubeníkem Pecu Cinnarinem v roce 1984.

Kapela Tarot stále existuje a je aktivní zejména v obdobích, kdy Nightwish není. Věnuji se také studiovému inženýrství a zpíval jsem na několika albech kapely Amorphis. Pár let jsem vystupoval se skupinou “Metal Gods”, kde jsem hrál jak na akustickou tak elektrickou kytaru. Své kytarové schopnosti a zpěv jsem zužitkoval také jako jeden z devíti členů Soul & 60´s Rock. Dále jsem spolupracoval na albech Northern Kings, Sinergy, Sapattivuosi, Delain, Conquest, Raskasta atd… Píšu texty k písním jak v angličtině tak finštině.

Jednoho listopadového večera v roce 2001 mi zavolali Tuomas a Ewo z King Foo Entertainment. Řekli mi, že je v Nightwish místo pro zpívajícího basáka a jestli bych o to místo měl zájem. Ještě aby ne. Díky, kamarádi! Bylo to naprosto báječné!

Mé cíle a hudební vkus jsou všechny reflektovány v Nightwish. Doufám, že se mi podaří zanechat si svou hudebně i ideologicky otevřenou mysl. Doufám, že budu stále schopen cítit ten moment, kdy se vám postaví chlupy, ať už to bude kvůli něčemu, co společně s kapelou zvládneme, nebo něco, co si zrovna poslechnu, nebo to bude koncert, na který půjdu. Chci být schopen respektovat a milovat své přátelé a nejbližší jak v kapele tak kdekoliv jinde.

Pořád mi to přijde trochu zvláštní, dokonce až zázračný, že jsem součástí něčeho, co zasáhlo tolik lidských životů. Mám k tobě, čtenáři, velký respekt.

X
X