Nadcházející Koncerty

Kai Hahto

Narozen ve Vaasa ve Finsku v roce 1973, Kai začal hrát na bicí již v šesti letech. Jeho matka s otcem viděli, jak ve třech letech v kuchyni neustále něčím plátí do hrnců a pánvic, tak se rozhodli koupit mu opravdový set bicích. Začal trénovat na hudbu Iron Maiden, AC/DC, Twisted Sister, Kiss atd, ale zároveň ho zajímaly i tátovy nahrávky od finského folkového metalu, přes Elvice, jazz atd…

Ve 13 letech hrál v několika místních kapelách až do 80. let, kdy se s pár přáteli rozhodli založit skupinu Cartilage. Kapela byla silně ovlivněna hudbou devadesátkového death metalů a stala se celkem známou na undergroundové scéně.

Poté, co se Cartilage rozpadli, Kai hrál během devadesátých let ve spoustě jiných kapel: Vomiturition, Misantropia, Rotten Sound, Wings, Enochian, Crescent a další. Většina z nich byly metalové kapely, ale Kai byl také součástí kapel jako Max on the Rox, což byla spíše bluesová/rocková záležitost nebo Wasa Dixie Tigers, kteří hráli jazz.

V roce 1999 se Kai připojil k francouzské skupině Agressor a nahrál s ní album “Medieval Rites”. Ve stejný rok s nimi odjel také své první evropské turné.

Následovala další turné po Evropě a Severní Americe s Rotten Sound. Vzhledem k tomu, že chtěl Kai rozšířit své technické schopnosti, přestěhoval se v roce 2002 na léto do New Yorku. Jeho učitelé, Freddy Gruber, Joe Morello, Jim Chapin a John Riley, mu ukázali nový směr a to, jak ovládnout bicí.

V roce 2004 se Kai seznámil s Jari Mäenpääem, což bylo osudové jak pro jeho život tak pro zrození kapely Wintersun. Po vydání stejnojmeného alba kapela procestovala většinu Evropy. O dva roky později se Kai rozhodl odejít z Rotten Sound, aby se mohl věnovat ostatním věcem a také Wintersun, se kterým začínali nahrávat druhé alvum “Time”.

V roce 2009 Kai dostal telefonát od kapely Swallow the Sun, jestli by jim nechtěl odehrát turné po Severní Americe. Krátce na to byl požádán, zda by nechtěl být stálým členem kapely a díky tomu nahrál “New Moon” (2009) a “Emerald Forest and the Blackbird” (2012). Kai tak odehrál stovky koncertů po celém světě.

V mezičase se také dost aktivně angažoval jako technik přes bicí pro kapely jako Nightwish, Children of Bodom, Ensiferum, Indica, Sotajumala, Throes of Dawn, Nicole, Waltari, Sturm und Drang nebo například Katatonia.

To vedlo i ktomu, že se Kaiovi v roce 2014 ozval Jukka Nevalainen z Nightwish, jestli by nenahrál album “Endless Forms Most Beautiful” a neodjel následující turné.

Kai již dříve s kapelou spolupracoval na albech “Dark Passion Play” a “Imaginaerum”.

Od roku 1990 Kai hrál s: Cartilage, Misantropia, Wings, Rotten Sound, Vomiturition, Enochian Crescent, Throes of Dawn, symfonický orchestr Vaasa City, Vaasa Big Band, Vesku Jokinen, Wasa Dixie Tigers, Bianca Morales, Antti Sarpila, Tauski, Joe Lynn Turner, Paul Di’anno, Northern Kings, Guitar Heros, Max on the Rox, Agressor, Tiny Tones, Pepe de Luxe, Kai Hahto group, Mettalica tribute, Dimebag beyond forever (Pantera tribute), Wintersun, Swallow the Sun, Mattias IA Eklundh, Jonas Hellborg, Paul Oxley band, Prockiss, Ape’s Planet, Trees of Eternity, Mr. Fastfinger, a další a další…

Kai je hrdým podporovatelem značky Pearl Drums, činelů Meinl, paliček Balbex, elektroniky Roland, blán Evans a sluchového ochranného systému Finfonic, Band-Artu a pořádal již mnoho seminářů a lekcí.

X
X