Nadcházející Koncerty

Biografie

Je červenece roku 1996. Táborák plápolá na ostrově uprostřed jezera Pyhäjärvi v Kitee. Najednou se o půlnoci něco děje. Něco, co má dlouhodobé následky. Tuomas Holopainen dostává nápad sólového projektu, který by hrál atmosférickou “náladovou hudbu”.

Tento nápad se dále velmi rychle krystalizuje: hudba bude potřebovat akustické kytary, flétny, smyčce, piáno – a ženské vokály. Brzy poté se kytarista Erno “Emppu” Vuorinen a vokalistka Tarja Turunen zapojují do projektu.

Během několika měsíců Tuomasova myšlenka začíná získávat určitou formu a začátkem roku 1997 je hotové první demo Nightwish.
Názory na tvorbu byly víceméně pozitivní a zrno, jež bylo během minulého léta zaseto, začalo během ledově mrazivé zimy klíčit.

Brzy se v kapele objevují nové hudební směry: Vuorinen mění akustické kytary za elektrické a ke kapele si připojuje i Jukka Nevalainen coby bicmen. Několik týdnů zuřivého nacvičování vedlo k první studiové nahrávce dema v dubnu, jež obsahovalo 7 skladeb.

Písně si získaly pozornost nahrávací společnost Spinefarm Records, jež kapele nabídla nahrávací smlouvu. Během léta Nightwish náhrali další čtyři písně a jejich debutové album “Angels Fall First” tak mohlo být vydáno v listopadu. Album samotné se umístilo na 31. příčce finských hudebních tabulek, zatímco single “The Carpenter” se probojoval až do první desítky.

Ukončení nečekaně hektického roku čekalo kapelu odehráním jejich vůbec prvního koncertu na Silvestra. Přes 400 lidí si je přišlo poslechnout a ačkoliv byla celá kapela silně nervózní, koncert předčil veškerá očekávání.

Po debutovém vystoupení Nightwish odehrávají pouze několik koncertů, protože povinná vojna a škola jim nedovolují žádné větší koncertování. Druhý koncert se odehrál na pódiu v klubu Lepakko v Helsinkách, kde se Tarja přímo na jevišti rozbrečela a Tuomas mále omdlel nervozitou. I přes to kapela svou zkoušku ohněm zvládá naprosto skvěle a bez jakýchkoliv emociálních či fyzických jizev.

Během léta Nightwish přijímají permanentního baskytaristu Samiho Vänsku. Kapela léto tráví psaním nového materiálu a do studia jde v srpnu. 7. prosince je vydáno album “Oceanborn”, které je o mnoho silnějším a profesionálnějším počinem než jeho předchůdce. Album, o jehož mix se postaral Mikko Karmila, se stalo číslem 5 ve finských hudebních žebříčkách. Úspěch alba všechny překvapuje, ačkoliv single “Sacrament of Wilnderness” se už předtím dostal až na vrchol těchto žebříčků.

Oceanborn je vydán mezinárodně za pomoci singlu “Sleeping Sun”, jehož se pouze v německu prodalo během prvních pár týdnů přes 15 tisíc kopií.

Jakmile jsou kluci propuštěni z armády, kapela může konečně vyrazit na cesty. A vzhledem k tomu, že jsou objednání na všechny významné finské festivaly, léto bude napěchovené samým koncertováním.

Festivalová sezóna má šťastný konce, protože jak Oceanborn, tak “Sacrament of Wilderness” jsou oceneni zlatou deskou. Krátce poté Nightwish vyrážejí na své první evropské turné, na kterém po dobu čtyř týdnů v listopadu a prosinci podporují skupinu Rage.

Na začátku roku 2000 začali Nightwish nahrávat své třetí album. Vítaným přerušením nudné práce ve studiu byla finská kvalifikace hudební soutěže Eurovize, jíž se zúčastnili s písní Sleeping Sun. Nightwish vyhráli první kolo kvalifikace, ale i přes své zdrcující vítězství v televizním hlasování skončili na druhém místě.

Nové album Wishmaster bylo vydáno v květnu a Nightwish se okamžitě vydali na turné, které začalo v Kitee, rodišti skupiny. Tam také obdrželi tři zlaté desky za Oceanborn a singly Sacrament of Wilderness, Walking in the Air a Sleeping Sun. Wishmaster vyletěl na první místo finského žebříčku a udžel si ho tři týdny. Právě tato doba stačila na to, aby obdržel zlatou desku. Wishmaster byl chválen jak fanoušky tak i médii a v červnovém číslo německého magazínu Rock Hard byl označen za album měsíce, přestože byla v té době vydána i dlouho očekávaná alba Bon Joviho a Iron Maiden.

Wishmaster se také prosadil v německém a francouzském žebříčku kde získal 21. a 61. pozici. “Wishmaster World Tour”, které začalo v Kitee, pokračovalo nejdříve na velkých finských festivalech a v červenci 2000 zamířilo do Jižní Ameriky. Třítýdenní turné v Brazíli, Chile, Argentině, Panamě a Mexiku bylo zatím největší zkušeností Nightwish vůbec. Toto turné bylo následováno uspěšnými vystoupeními na Wacken Open Air, Biebop Metal Festu a prvním evropským turné se Sinergy a Eternal Tears Of Sorrow. V listopadu hráli Nightwish také dvakrát v Montrealu.

Jejich dalším projektem bylo vytvoření živého koncertního záznamu na DVD a VHS spolu s limitovanou edicí živého alba (pouze pro Finsko). Koncert byl odehrán v Tampere 29. prosince 2000. Materiál byl vydán v dubnu 2001 ve Finsku, celosvětově pak v létě 2001. Na konci záznamu jsou skupině předány platinové desky za Wishmaster a zlaté desky za singl Deep Silent Complete!

V červnu roku 2001 Nightwish opět vstoupili do nahrávací studia kde nahráli cover písně Over The Hills And Far Away od Garyho Moora se dvěmi novými písněmi a předělávkou “Astral Romance”. Finské vydání toho EP bylo v červnu 2001. Německé vydání “Over The Hills And Far Away” (vydáno společností Drakkar) obsahuje 6 živých nahrávek jako přídavek ke čtyřem již vydaným.

Nightwish taky prodloužili nahrávací kontrakt se Spinefarm Records o jedno album, které bylo naplánováno na léto 2002.
Video k písni Over the Hills and Far Away, které ve Finsku rychle získalo platinu jako mini-CD, bylo natočeno v srpnu 2001 ve Finsku. Finské turné skončilo téhož roku v Nivale a Nightwish měli blízko k rozchodu. Tuomas vyrazil do Laponska trampovat a urovnat si myšlenky. Aby mohla skupina dále pokračovat, muselo dojít ke změnám. Jak sám řekl, Tuomas chtěl Nightwish rozpustit kvůli dlouhotrvajícím neshodám ve skupině.

K tomu naštěstí nedošlo, ale ve skutečnosti se přece jenom něco stalo. Sami Vänskä, který byl ve skupině od dob Oceanbornu, musel odejít. Marco Hietala, známý z Tarotu a Sinergy, slíbil, že vstoupí do skupiny jako náhrada pro další album a turné. Jejich novou bookovací agenturou se stalo King Foo Entertainment a jejich dlouholetý přítel a spolupracovník Ewo Rytkönen se stal jejich manažerem. Aby oslavili “nový začátek”, byl na jejich domovské stránce, 24. listopadu, otevřen nový obchod pro fanoušky. Nahrávání dalšího alba Century Child začalo v lednu 2002.

Začátek roku 2002 přinesl skupině ve srovnání s předchozími obtížnými časy dobré zprávy. Jako skupina i jako jednotlivci se umístili na předních místech čtenářských hlasování v mnoha domácích i zahraničních magazínech. Fanoušci je po změnách neopustili, ba právě naopak. Ever Dream, první singl nadcházejícího alba, získal ve Finsku zlatou desku už po dvou dnech. V té době také Nightwish oznámili, že si dají pauzu hned, jak skončí “Century Child World Tour 2002”, Tarja během této pauzy dokončí svá studia v Německu. Po tomto oznámení se mezi fanoušky objevilo mnoho spekulací. Sami odešel minulý podzim, teď rok dlouhá přestávka…

Century Child vyšlo v květnu 2002 a vytvořilo rekord v prodeji, získalo zlato ve Finsku už po dvou hodinách! Po dvou týdnech získalo platinu (30 000 kopií) a rychle se prodávalo dál. V té době už Nightwish byli na prvních místech v tabulkách singlů i alb, vůbec poprvé v historii. I další země odpovídaly: v Německu byli na pátém místě, v Rakousku patnáctí, to byly zatím vůbec nejvyšší pozice skupiny v zahraničí. V červenci absoulvovali Nightwish úspěšné turné v Jižní Americe, téměř všechny koncerty byly vyprodané. V Brazílii bylo první vydání Century Child rozprodáno během jediného dne a ani úspěšné evropské turné toho roku nezůstalo bookovacími agenturami nepovšimnuto. Mnoho evropských koncertů bylo vysílano živě přes internet, je třeba říci, že spojení byly často přetížené. Téměř 10 000 fanoušků najednou se snažilo koncerty sledovat. Prodáním udivujících 59 000 kopií ve Finsku se stalo Century Child druhým nejprodávanějším albem roku 2002 v zemi. Přestávka začala na konci roku 2002, ale chlapci si během ní moc odpočinku neužili. Jukka hrál se Sethian a Bitch Driven, Tuomas se Sethian, For My Pain…, Timo Rautiainen a Trio Niskalaukaus, Emppu hrál s Altar a Marco s Tarotem. Celkem vzato, přestávka neměla být rok dlouhá, zpátky na cestu…

Začátek roku znamenal ještě lepší výsledky v čtenářských hlasováních. Bylo zamluveno studio pro nahrávání dalšího alba, jehož vydání bylo plánováno na příští rok. Jukkovi a jeho přítelkyni Satu se 11. března 2003 narodila dcera Luna. Nightwish obdrželi za Century Child svou první dvouplatinovou cenu, prodalo se 60 000 kopií. Kapela koncertovala v roce 2003 většinou v zahraničí, jediný koncert ve Finsku se uskutečnil v RMJ 20. června 2003. Švédsko navštívili poprvé během vyprodaného “Gates of Metal” festivalu v Hultsfredu. V roce 2003 byl natočen DVD dokument End of Innocence, jehož datum vydání bylo neustále odkládáno kvůli obrovskému množství materiálu. V květnu 2003 oznámila Tarja Turunen, že se před několika měsíci tajně vdala a že se stěhuje zpět do Finska.

DVD End of Innocence bylo konečně vydáno 6. října 2003 a v tomto momentě začalo nahrávání dalšího alba. Jejich páté album “Once” mělo být nejdůležitějším albem v historii Nightwish. Mezitím si finská prezidentka Tarja Halonen také všimla úspěchu Nightwish a pozvala Tarju Turunen a jejího manžela Marcela Cabuliho na každoroční oslavu dne nezávislosti konanou v prezidentské rezidenci. Tarjiny šaty byly zvoleny nejkrásnějšími šaty večera.

Před Vánoci 2003 Nightwish vydražili jevištní pozadí z “Century Child World Tour” a všechny peníze věnovali na charitu. Těchto 1750 eur získal [Parikanniemi`s] domov dětí v Ristiině v prosinci 2003. Peníze byly předány Tarjou Turunen, hrdým majitelem jevištního pozadí se stal Michael “Big Tini” Leipold z Německa.

Rok 2004 byl dychtivě očekáván jak fanoušky, tak kapelou. Vyčerpávající studiové session si vzaly své fyzické i mentální oběti. Skutečné nahrávání proběhly ve Phoenix studios v Londýně, ve stejném studiu a se stejným orchestrem (The Academy of St.Martins in the Field) jaké použil Howard Shore při skládání hudby pro trilogii Pán prstenů. Orchestrální a sborové aranže byly složeny Pipem Williamsem, který dělal producenta například Status Quo a Uriah Heep. Hodně času, velká očekávání!

Nemo byl prvním vydaným singlem nadcházejícího alba a bylo k němu vytvořeny také velkorozpočtové video. Režisérem byl Antti Jokinen, který předtím pracoval například pro Shania Twain, Eminema nebo Celine Dion. S novým albem došlo k několika změnám v nahrávacím kontraktu a nový materiál vydal Nuclear Blast. Staré dobré Spinefarm Records ale stále řídí distribuci ve Finsku. Nuclear Blast utratil propagací Once hlavně v Německu značné množství peněz. Obrázky Nightwish a Once zaplavily všechny televizní kanály, metra, autobusy a ulice, a tento nátlak nebude jen tak zapomenut. Od teď už zná Nightwish každý Němec.

Once ve Finsku získalo, stejně jako singl Nemo, zlato hned v den vydání. V dubnu 2004 Nightwish nastartovali Once World Tour, které trvalo do konce října 2005. Odehráli okolo 130 koncertů po celém světě včetně zemí jako například Japonsko, Austrálie, Kolumbie, Eqádor, Polsko, Slovinsko, Portugalsko, Dánsko nebo Řecko. Toto tour bylo zatím největší v historii Nightwish a měsíc od měsíce koncerty navštěvovalo více a více lidí a noviny psaly o velkém úspěchu.

Druhý singl “Wish I Had An Angel” byl vydán na podzim roku 2004. Videoklip režíroval Uwe Boll, režisér filmu “Alone In The Dark”, ve kterém se píseň objevila. Druhý singly byl znovu velice úspěšný a posílil tak i celkový prodej alba Once.

V srpnu Nightwish konečně odjeli do USA. Turné bylo velice úspěšné a Nightwish plánovali, že se vrátí a odehrají tam největší turné v roce 2005. Po turné po Evropě a Jižní Americe na podzim 2004 měli Nightwish čas v lednu 2005.

Světové turné “Once” v únoru Evropu navštěvuje křížem krážem, Holopainen a Hietala společně odlétají do Finska na krátkou pauzu, kde si přebírají více než pět ocenění v prestižní Emma Gala. Evropské turné končí ve velkém stylu, kdy kapela hraje ve Stuttgartu v Německu pro více než deset tisíc fanoušků.

Během náročného léta se Nightwish objevují po boku takových legend, jako Iron Maiden a Mötley Crüe. Ani na začátku podzimu skupina neodpočívá a nadále vyprodávají místa jako Hammersmith Apollo v Londýně a odehrávají koncert společně se skupinou Scorpions v Sao Paulo aréně. V září vychází album Highest Hopes: The Best of Nightwish.

Turné je završeno v Hartwall Aréně v Helsinkách, kterou naplnilo téměř dvanáct tisíc fanoušků. Poslední koncert turné je nahrán pro nadcházející vydání End of an Era.

Světové turné “Once” se skládalo z více než 130 koncertů a umožnilo tak lidem ze zemí jako například Austrálie, Kolumbie, Polsko, Portugalsko nebo Řecko vidět poprvé kapelu naživo. Po neúnavném koncertování, alba “Once” se prodalo na milion kopií.

Tím však rok ještě nekončil – zdaleka ne. Ihned po závěrečném koncertu obdržela Tarja Turunen otevřený dopis podespaný ostatními členy skupiny. Jejich zpráva je jasná: Holopainen, Nevalainen, Vuorinen a Hietala se rozhodli pokračovat s Nightwish bez Tarji Turunen. Turné kapele prokázalo, že další spolupráce s Tarjou a jejím manželem Marcelem Cabulim se stala nemožnou.

Povyk okolo odchodu Tarji Turunen pomalu utichá a Nightwish uznamují, že hledají novou vokalistku. Na konci léta vychází DVD End of an Era společně s oficiální biografií skupiny nazvané Once upon A Nightwish, kterou sepsal Mape Ollila.

Hudebníci tráví léto na venkově ve Finsku nacvičováním a upravováním písní k nadcházejícímu albu a samotné nahrávání začíná v září.

Nightwish obdrželi přes dva tisícek nahrávek dem od nadějných zpěvaček a zpěváků. Úkol se zdál být nekonečný, ale pomale a jistě se číslo kandidátek snižovalo. Po těžkém rozhodování se skupina rozhodla přijmout jako svou novou zpěvačku Anette Olzon ze Švédska. Nahrávání nového alba dále pokračovalo v Abbey Road studiích v Londýně a ve Finnvox studiu v Helsinkách.

Rouška nad tajemstvím byla odkryta na konci května, kdy Nightwish známili identitu jejich nové zpěvačky ve spojení s vydáním singlu “Eva”, prvního singlu nadcházejícího alba. Další single “Amaranth” byl vydán před úplným vypuštěním nového alba Dark Passion Play do světa na konci září. Během jednoho dne se tohoto mnohotvárného alba ve Finsku prodalo 50 tisíc kopií.

Stejně tak, jako před pár lety ovlivnilo album Once styl, jakým se Nightwish dál ubírali, tak i Dark Passion Play hodilo skupinu do neznámých vod: “Master Passion Greed” je pravděpodobně nejagresivnější skladba, kterou kdy skupina vyprodukovala, zatímco “Last of the Wilds”, kde svou roli sehrává i všestranný hudebník Troy Donockley, posluchače bere do pustých plání skotské Vysočiny.

Světové turné “Dark Passion Play” bylo zahájeno třemi tajnými zahřívacími koncerty pod různými tajnými názvy a během podzimu skupina odehrála nespočet koncert po Americe i Skandinávii, kde byl natočen i videoklip pro píseň “The Islander” ve finských Lapland. Jak si budete moci všimnout, produkce tohoto videoklipu zanechá dlouhotrvající efekt na budoucnosti kapely.

Intenzivní světové turné “Dark Passion Play” pokračuje hned prvním dnem nového roku v Helsinkách a Nightwish začínají cestovat po celém světě, z Austrálie do Dálného Východu, z Jižní Ameriky do Severní Ameriky a následně do Evropy. Rok ještě zcela neskončil a skupina si dopřává zasloužený odpočinek.

Světové turné pokračuje v březnu, kdy bylo vydané i nové LP “Made in Hong Kong (and in Various Other Places)”. Po Evropě se hraje v obřích halách a Nightwish hrají v arénách jako například Ahoy, Rotterdam nebo Zenith v Paříži.

Po americkém turné na jaře a pár festivalech po Evropě se turné (během kterého se odehrálo více než 200 koncertů) chýlí ke konci závěrečným koncertem v Hartwall Aréně v Helsinkách. Po skončení turné skupina odchází do ústraní, ale přípravy nového alba jsou již v plném proudu.

První měsíce roku byly strávené psaním hudby a textů a již v dubnu Holopainen nahrává předčasné demo k albu Imaginarium. Během parného léta si Nightwish uspořádávají svůj vlastní tábor blízko města Kitee, kde nacvičují a upravují materiál pro nadcházející album. Tento proces trvá několik měsíců.

Samotné nahrávání alba začíná v říjnu ve studiu Petrax ve Finsku v Hollola. Bicí, basa a kytary jsou do konce roku všechny nahrané.

Únor začal naprostou senzací, kdy Holopainen oznámil: “Natáčí album, které má nějaký koncept, a na kterém se nálady písní mění ještě více, než kdy předtím. Náš zábavný park a jeho nadpozemské jízdy jsou téměř hotové.”

Po týdnu skupina odkrývá ještě větší tajemství. Jak píše tisk: “V tichosti, po boku tvorby nadcházející alba, Nightwish pracovali i na filmu. Imaginarium je hudební fantasy založené na třinácti písních z alba stejného jména.”

Dvojitost Imaginarium byla naplánována už spoustu let dopředu, kdy Holopainen sdělil režisérovi Stobe Harju – režisér klipu “The Islander” – svůj nápad o natočení třinácti videoklipů k albu. Režisér navrhl přidat i dialogy mezi jednotlivé písně a konečná forma nápadu byla na světě: Imaginarium bude plnohodnotný film s příběhem.

Nahrávání alba pokračuje v první polovině roku v Helsinkách a Londýně. Nightwish opět vložili svou důvěru Pipu Williamsovi, aby připravil orcehstrální a sborové aranže. Mimo pár dalších nových věcí se má na albu objevit i dětský sbor. Anette Olzon nahrála své části v dubnu a Mikko Karmila tak mohl začít s finálním mixem alba.

Na konci léta skupina mění název alba na Imaginaerum a ohlašuje, že jeho vydání ve Finsku na konec listopadu. Jako ochutnávka 75 minuté jízdy je vydán single “Storytime”.

V polovině září Nightwish odlétají do studia v Montreálu, kde se natáčí film Imaginaerum, jehož vydání je naplánováno na jaro 2012. Části, kde se hudebníci vyskytují jsou zvěčněny během jednoho intenzivního týdne.

Ve stejnou dobu skupina oznamuje koncerty po Evropě, následované odchalením turné po Finsku na konci října. Turné odstartuje show v Los Angeles 21. ledna 2012.

Poslední týdny roku 2011 budou vskutku velice zajímavé, vzhledem k tomu, že další rok by měl být pro Nightwish tím nejvíce strhující a nejbohatším na události v celé jejich historii…

Po skvěle nacvičených písních z Nosturi v Helsinkách, Nightwish svůj set list 19. ledna testuje na tajném koncertě v Key Clubu v Los Angels pod jménem “Rubber Band of Wolves”. První oficiálním koncertem světového “Imaginaerum” turné se koná dva dny na to ve známém Gibson Amfiteátru.

Během jara kapela koncertu ve finských, ukrajinských, rusných a evropských arénách a nechává tak tisíce a tisíce fanoušků žasnout nad masivní show doplněnou o velké obrazovky a dokonalé pyrotechnické efekty. Mezi legendární haly se řadí Hanns-Martin-Schleyer-Halle ve Stuttgartu v Německo nebo Hallenstadion v Curichu ve Švýcarsku – obě místa s kapacitou přes 10 tisíc míst.

Po festivalové sezóně, která zahrnuje festivaly jako Masters of Rock, Nova Rock, Download nebo Ruisrock, se Nightwish vydávají na turné po Severní Americe, aniž by věděli, že se pro ně stane tím nejvíc zapamatovatelným vůbec.

Šňůra neočekávaných událostí začíná koncem září, kdy je onemocnělá Anette Olzon těsně před koncertem v Denveru, Kolorádu převezena do nemocnice. Nightwish však nechtějí své fanoušky zklamat, a proto po krátké debatě zahajují koncert za pomoci zpěvaček Elize Ryd a Alissa White Gluz, jež si vypůjčují od předskokanů Kamelot.

Anette se z nemocnice vrací, aby odehrála ještě jedno vystoupení, ale nic už nemůže zabránit konci další kapitoly v historii Nightwish. Po koncetu v Salt Lake City 29. září se kapela a Anette rozchází.

Nastalá situace je výzvou pro všechny, protože morálka kapely jim nedovoluje zrušit zbývajících 11 koncertů tohoto důležitého turné. Skupina okamžitě kontaktuje starou známou Floor Jansen, která své hlasové schopnosti prokázala v holandské kapele After Forever. Časové naplánování se zdá téměř nesplnitelné, ale i tak Nightwish společně s Floor Jansen zahajují koncert v Seattlu 1. října. Floor se s texty, které se musela naučit během mezikontinentálního letu, poprala skvěle a kapela si může oddechnout. Turné pokračuje a co více, skvělé vokály a chování na jevišti nové zpěvačky jsou snadno rozpoznatelné a setkávají se se skvělým ohlasem od fanoušků na východním pobřečí Floridy i jinde ve Státech.

“Imaginaerum” turné pokračuje začátkem listopadu po Británii. Hned poté kapela odjíždí do své domoviny s velkým očekáváním světové premiéry filmu “Imaginaerum by Nightwish”, která probíhá po vyprodaném koncertu v Hartwall aréně v Helsinkách. Úspěšná akce všechny nechává příjemně naladěny. Představeno je i Imaginaerum Wine a dále i soundtrack k filmu.

Před Vánoci je stále co dělat, protože turné pokračuje i do Jižní Ameriky, kde kapela odehrává deset vystoupení. Věhlasně vášniví a horkokrevní fanoušci novou zpěvačku velmi živě vroucně vítají. Rušný rok je zakounčený dvěma vystoupeními v Buenos Aires, po kterých si kapele může konečně pořádně oddychnout.

Nightwish rok 2013 začínají hned zkraje, kdy nasedají do letadla a okamžitě po novoročních oslavách směřují do Austrálie a na Nový Zéland, aby vyměnili finskou zimu za rekordní teplotní vlnu Austrálie.

Zatímco se během jara moc nekoncertuje, je čas na posbírání několika vavřínů: během finských Emma Awards v březnu kapela přebírá ocenění v kategoriích “Metalové album roku” a “Kapela roku”. V dubnu také vychází film “Imaginaerum by Nightwish” v několika různých formátech.

Kapela na cesty vyráží opět v květnu a odehrává v Japonsku čtyři vystoupení. Ve stejnou dobu je v Kitee otevřena výstava Nightwish, kde mohou návštěvníci místního muzea vidět artefakty, které se vztahují k historii kapely.

Druhá festivalová sezóna “Imaginaerum” turné startuje na Sauna Open Air ve finském Tampere a mezi zlaté hřeby léta se řadí Ilosaarirock v Joensuu, kde skupina hraje před 25 tisíci lidmi, Byblos v Libanonu a Midnattsrocken v severonorském Laksely.

Začátkem srpna je v kapele cítit lehké napětí, protože vystoupení na Wacken Open Air bude natočeno pro budoucí živák. Přes 80 tisíc diváků je svědky neuvěřitelného vystoupení v severním Německu. O týden později je světové turné, které trvalo přes 18 měsíců a na kterém kapela odehrála přes 100 koncertů, zakončeno na M’era Luna festivalu.

V září jsou Nightwish oceněni německým magazínem Metal Hammer jako “Nejlepší mezinárodní skupina”.

Začátkem října je potvrzen nový line-up kapely: přijatá fanoušky, Floor Jansen je oznámena jako nová stálá vokalistka a britský multi instrumentalista Troy Donoskley, který s kapelou spolupracoval již několik let, je ve stejnou dobu prohlášen stálým členem kapely.

Koncem listopadu vychází Showtime, Storytime na DVD a Blu-Ray a kromě velkolepého vystoupení na Wackenu obsahuje i dvouhodinový dokumentární film, Please Learn the Setlist in 48 Hours. Režírovaný Villem Lipiäinenem, film shrnuje jízdu horskou dráhou během celého světového turné.

Co dál Nightwish čeká?

V roce 2014 se kapela bude soustředit na tvorbu materiálu pro další studiové album, jehož vydání je naplánováno na jaro 2015. Abychom vás trochu napnuli, můžeme s poklidem říci, že nové album bude obsahovat nejdelší skladbu, jakou kdy Ngithwish nahráli…

Nightwish svůj rok začínají schůzkou během zimy – tématem k projednávání je osmé studiové album a světové turné, které ho bude propagovat. Práce na textech i hudbě pro Endless Forms Most Beautiful jsou v plném proudu a z toho také vyplynulo pár věcí: například to, že poslední skladba bude nejdělší písní, kterou kdy kapela nahrála.

Ke konci jara se Tuomas se zvukovým technikem Terem “TeeCee” Kinnunenem stěhují do chatky poblíž Hämeenlinna, aby zahájili nahrávání nových písní. Ostatní členové tak demo nahrávky dostávají bez jakéhokoliv zpoždění a mohou začít pilovat jednotlivé skladby.

Věci se začínají vážně vyvíjet v červenci, kdy se Nigthwish přesouvají do kempu Röskö v Kitee, aby začali s nacvičováním a nahráváním svých části pro nadcházející album, což potrvá do září. Práce na albu se od té na Imaginaerum liší tím, že samotné studiové nahrávání se uskuteční v Petrax studiu.

Léto však neprobíhá úplně jednoduše. Na konci července Nightwish prožívají nečekanou komplikaci, kdy jeden ze zakládajících členů Nightwish, bicmen Jukka Nevelainen, je donucen uprostřed nahrávání odejít. Jukka již několik let trpěl vážným spánkovým onemocněním a je tak nahrazen Kaiem Hahtem, který je schopen nahrát bicí pro nové album a zároveň odjet s kapelou celé světové turné. I přes tyto nepříjemné chvíle jsou ostatní členové skupiny potěšeni, že Jukka bude i nadále s kapelou velmi blízce spolupracovat a jednoho dne se snad bude moc opět posadit za svou bicí sestavu. Zaneprázdění nejsou pouze všichni z kapely, ale i její management, který plánuje světové turné.

Kai Hahto se prokazuje jako spolehlivý náhradník, když se učí všemožně se měnící písně Endless Forms Most Beautiful a kapela se tak může vyhnout jakýmkoliv změnám v plánování vydání alba. Ještě před koncem září je nahráno přes osmdesát minut instrumentální hudby.

Do příprav nového materiálu jsou již přirozeně zařazeny Angel Studios a skladatel orchestrálních aranží, Pip Williams. Začátkem října se všichni členové kapely přesouvají do Velké Británie a opět uvnitř Angel Studios přihlížejí nezapomenutelným okamžikům neuvěřitelně talentovaných bristkých hudebníků.

Z Londýna se cesta přesouvá do studia v Oxfordu, kde známý evoluční biolog Richard Dawkins zvěčňuje svou mluvenou část alba. Tento nahrávací den je podle očekávání také jedním ze zlatých hřebů celé tvroby Endless Forms Most Beautiful – konec konců jeho známé práce jako například God Delusion nebo The Greatest Show on Earth jsou velmi důležitými zdroji inspirace pro další počin od Nightwish, který oceňuje úspěchy vědy.

Na začátku listopadu do hry vstupuje Mikko Karmila, který má před sebou velký úkol, vzhledem k tomu, že poslední 24 minut dlouhá skladba má být poskládáná ze stovek nahraných částí. Mimo to, většina dalších písní svou délkou dosahuje na pět až šest minut, takže ho čeká spoustu mixování.

To je však hotové tak, jak bylo plánováno – těsně před Vánoci. Odpovědnost za výsledný zvuk má Holopainen, Kinnunen a Karmile, kteří výsledek posílají ostatním členům kapely za odsouhlasení.

V polovině ledna Mika Jussila dokončuje finální podobu zvuku v helsinských Finnvow studiích. Kapela je naprosto spokojená s výsledkem – což potvrzuje i úsměv Floor, pro níž je nahrávka první se skupinou Nighwish:

Tohle není jenom nejlepší album, na kterém jsem zpívala, ale nejlepší album vůbec.

“Single “Élan” a stejnojmený videoklip, který ukazuje finské herecké legendy, vycházejí 13. února a nové album bude následovat v březnu. Světové turné kapela zahájí začátkem dubna ve slavné Hammerstein Ballroom – a to je pouze začátek…

Kompletní biografie je českým překladem anglického originálu uveřejněného na oficiálních stránkách Nightwish.

X
X