Nadcházející Koncerty
1 února, 2018
Rozhovory

Nový rozhovor s Floor Jansen oslavuje ženy v metalu

Post Image

Roční pauza Nightwish se pomalu ale jistě chýlí ke konci, a tak můžeme očekávat nové rozhovory se členy kapely a s nimi i nové informace o chystaném turné či novém albu Nightwish. Tuomas s Troyem jsou v současné chvíli na turné propagující jejich vedlejší projekt AURI a Floor Jansen během ledna poskytla obsáhlý rozhovor pro březnové číslo britské verze magazínu Metal Hammer, který byl dnes vydán.

Hlavním tématem rozhovoru jsou obecně ženy na metalové scéně, historie Floor, a to, jakým způsobem si dokázala vydobýt svou pozici ženy, která si nenechá jen tak něco líbit. Vzpomíná například na to, kdy poprvé vrátila fanouškovi jeho nemístné poznámky.

© Metal Hammer 2018

“Neustále na mě pokřikoval různé pitomosti jako: ‚To jsou kozy!‘ Ten chlapík prostě nezavřel hubu. Nakonec jsem mu řekla: ‚Když máš hubu plnou keců, proč za mnou po koncertu nepřijdeš a neřekneš mi to všechno do tváře?‘ … Fungovalo to skvěle, od té chvíle neřekl ani slovo.”

Pokud chceš být pitomec, tak prosím, klidně buď. Mou pozornost si však nezasloužíš.

Floor dále mluví například o tom, jak kapela, Nightwish, funguje. Popisuje, že hlavním mozkem je bezpochyby Tuomas, a že skupina je oproti ostatním kapelám jiná v tom, že se v podstatě jedná o realizaci vize jednoho muže, s níž zbytek kapely souhlasí. Popírá však, že by se jednalo o sexismus, a tvrdí, že jako žena má právo, stejně jako kdokoliv jiný z kapely, se na procesu skládání či psaní podílet.

“Kdybych přišla s něčím, co by naše skladby či texty mohlo vylepšit, jsem si jistá, že by tomu byl Tuomas otevřený. Nicméně to ani není potřeba, protože způsob, kterým skládá, je zkrátka skvělý. Jeho typický hudební výraz je typickým i pro Nightwish.”

Během roční pauzy Floor porodila nyní již desetiměsíční dcerku Freju. Floor své těhotenství komentuje:

“Myslím, že spoustu lidí si myslí, že jsme si vzali rok volna kvůli mému těhotenství. Pravdou však je, že jsem otěhotněla, PROTOŽE jsme si naplánovali rok volna. To pořadí je dost důležité.”

Část rozhovoru se dále věnovala i počátkům éry, kdy Floor zaskakovala na postu zpěvačky poté, co kapelu uprostřed turné opustila Anette Olzon. Tuomase i Nightwish již znala z dřívějška.

“Ve chvíli, kdy jsem za kapelou přiletěla, jsem si říkala ‚Jak to vlastně uděláme, aby to nějakým způsobem fungovalo?‘ Rozhodně jsem si neříkala ‚No, takže teď jsem novou zpěvačkou Nightwish,‘ to určitě ne. Bylo to super, že mi zavolali, ačkoliv oni se v tu chvíli zas tak super necítili.”

© Metal Hammer 2018

Po deseti měsících koncertování na postu dočasného záskoku však Floor dostala nabídku stát se zpěvačkou Nightwish.

“Řekla jsme ano, smála jsem se a brečela zároveň… Nemohla jsem to samozřejmě nikomu říct a o nabídce ani nevěděli všichni lidi z kapely. Museli jsme předstírat, že jsme probírali setlist na další koncert, nebo něco takového.”

Vzhledem k tomu, že se Nightwish chystají koncertovat v Americe a Evropě, přišla řeč i na kompilaci Decades, která vyjde 9. března. Přiznala, že diskutovali o znovu nahrání starších skladeb, což však bylo celkem rychle smeteno ze stolu.

“Bylo by to jako přepisování jisté éry. Něco jako kdybyste přepsali dějiny Anglie a vyměnili královnu Alžbětu za její sestru. Písně už nějak vypadají a z mé strany by to vyjadřovalo i neúctu k originálům.”

Celý osmistránkový článek dále pojednává například o přátelství Floor s Anette Olzon a zejména s Tarjou Turunen, konkrétně o kterých věcech se ve spojení s Nightwish baví. Přečíst si ho můžete v aktuálním vydání magazínu Metal Hammer (k zakoupení zde).

Jak moc tě tento článek zaujal?

Komentáře

K tomu článku zatím nejsou žádné komentáře.

Zanechat odpověď nebo komentář

* Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

X
X